Close

Színes dámborjak a Budakeszi Vadasparkban

A Budakeszi Vadasparkban június elején először egy kuriózumnak számító, éjfekete dámborjú látta meg a napvilágot, pár nappal később pedig két terrakotta színű csöppséggel bővült a vadaspark dámállománya. A gondoskodó tehenek ugyan még féltő gonddal takargatják a kíváncsi szemek elől a kicsiket, de a kitartó és figyelmes várakozók már megleshetik a sokszínű csapatot.

 

A Magyarországon őshonos és a Kárpát-medencébe betelepített állatfajokat bemutató Budakeszi Vadasparkban a szénszínű kisborjú érkezésével lett teljes a színpaletta, ugyanis így a dámszarvasoknál jellemző mindhárom színváltozattal megismerkedhetnek a látogatók: az újszülött sötétszőrű borjúval közös kifutóban lakik egy dám ünő, aki a mindenki által jól ismert vöröses árnyalatú, fehér pettyes szőrzetet visel, mellettük pedig a fehér árnyalat képviselője, egy fiatal bika látható, akit még születésekor „Szőke” névre kereszteltek. Külön érdekesség, hogy a bika nem albínó, így az összes faji jellemző megtalálható nála: a szeme barna és a csülkei is pigmentáltak. A látogatók szinte sztárként kezelik Szőkét, ami nem csoda, hiszen a fehér színváltozat nagyon ritka a dámoknál, a magyarországi állomány körülbelül 1 százaléka ilyen szőrzettel.


A nyár eleji dámsokaság nem érte meglepetésként a vadasparki gondozókat, hiszen a dámok esetében a barcogás, azaz a párzási időszak október-november közé tehető. A vemhesség a tehén korától függően hozzávetőlegesen hét és fél hónapig tart, így az ellés jellemzően május végére, június elejére esik. A borjúk elég korán, már három hetes korukban követni kezdik anyjukat, az első két hónapban csak anyatejen élnek, azonban a tejzápfogaik megjelenése után áttérnek a rostban gazdag növényi étrendre.
A bikák és a tehenek általában tizenhét hónapos korukra válnak ivaréretté, a testnövekedés viszont a tehenek esetében a harmadik, míg a bikáknál a hatodik évben fejeződik be. A hat hónapos bikaborjak fején már kezdenek megduzzadni a jellegzetes agancstövek, kilenc hónapos korukban már a „csapos” agancskezdemény is látszik, de kapitális agancsot általában csak a tizedik életévük betöltése után viselnek.
Forrás: Budakeszi Vadaspark

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top