Close

Új madárfaj Magyarországon

A visszatérő fagyos, havas időnek köszönhetően került szem elé egy új, ázsiai madárfaj – a feketetorkú szürkebegy Magyarországon
2018. március 19-én, Kisújszálláson, Pabar Zoltán madármegfigyelő az etetőjén figyelt fel egy szokatlan tollazatú kis madárkára. Az alapos madárhatározást követően kiderült, hogy az állat egy eddig nem látott faj Magyarországon. A feketetorkú szürkebeggyel hazánk madárfaunája immáron 417 madárfajt tartalmaz.

A szürkebegyek veréb méretű, elsősorban a talajon és a sűrű aljnövényzetben, a bokrok ágai közt mozgó, rejtőzködő életmódot folytató madarak. Hazánkban a csoport egyetlen tagja, az erdei szürkebegy fészkel, gyakori őszi és tavaszi átvonuló, illetve kisszámú áttelelő. A magashegységek sziklakibúvásos élőhelyein költő havasi szürkebegy néhány példánya évről évre Magyarországra érkezik telelni a sziklás hegyvidéki területekre, a kőbányákba, a várakhoz (Budapesten például az Apáthy-sziklára).
Két ázsiai szürkebegy-faj viszont nagyon ritka látogatóként szokott csak megkerülni Európában. 2016/2017 őszén és telén szibériai szürkebegy invázió volt kontinensünkön, ennek köszönhetően Magyarországon, a Szentendrei szigeten is előkerült egy példány.
Rokona, a most távcső elé került feketetorkú szürkebegy Európa és Ázsia határán, az Urál-hegységben, illetve Kirgizisztán, Kazahsztán és Kína határvidékén, a Tien-san-hegységben költ. Az északi, vonuló állományok Észak-Kazahsztántól, Afganisztánon át Nepálig telelnek, a faj Európában kifejezetten ritka vendég.
A hír hallatára a hazai madarász társadalom szokás szerint útra kelt, és még sikerült megfigyelni a madarat, amely várhatóan a hó elolvadását követően, valószínűleg már a következő napokban eltűnik szem elől.
MME      fotó: Pabar Zoltán

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top