Close

Varga Mihály: nagyobb hangsúlyt kell helyezni a logisztikai ágazatra

Fotó: Eisenmann József/NGM (kormany.hu)

A logisztikai ágazatban van lehetőség a növekedésre, ezért erre a szektorra a következő években nagyobb hangsúlyt kell helyezni – mondta a nemzetgazdasági miniszter szombaton Budapesten.

Varga Mihály a tárca és az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. által szervezett közúti áru- és személyszállítási állásbörze megnyitóján emlékeztetett: egy tavaly ősszel elindult programban a kormány ötmilliárd forintot fordít arra, hogy hatezren ingyenesen szerezhessenek C, D vagy E típusú gépjárművezetői jogosítványt.
Azt mondta: a program tapasztalatai rendkívül kedvezőek, így jó esélyt látnak arra, hogy folytassák, kiegészítsék a kezdeményezést
A kormány azért támogatja a hivatásos gépjárművezető-képzést, mert rugalmasabbá teszi a gazdaságot, sokan könnyebben találnak álláslehetőséget, és az ágazat szereplői is könnyebben jutnak munkaerőhöz – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.
Ismertetése szerint az áruszállítási teljesítmény 2012 óta folyamatosan emelkedik, és a magyar vállalkozások nemzetközi fuvarozási teljesítménye az elmúlt tíz évben több mint két és félszeresére nőtt. Az országban csaknem 12 ezer fuvarozási vállalkozás működik több mint 63 ezer járművel.
A közúti közlekedési szolgáltatási szektor foglalkoztatja a magyarországi munkavállalók 3,5 százalékát – mondta, hozzátéve: a kormány úgy gondolja, hogy a szektorban van munkaerő-tartalék. Az ágazat 500 milliárd forintos adóbefizetésével az államháztartás bevételeinek 5 százalékát biztosítja, ez az arány a balti országoknál 10-12 százalék, ami mutatja a lehetőségeket.
Varga Mihály ismertette: az elmúlt években elindított képzési programok ebben az ágazatban mintegy háromezer ember munkához jutását segítették. Az említett programban – nehézgépjármű- és autóbusz-vezetői képzésekkel – a logisztikai ágazat több területe juthat munkaerőhöz.
A tárcavezető szavai szerint amikor a járműipar túl nagy szerepet tölt be a gazdasági növekedésben, és keresik azokat a területeket, ahol van mód a növekedésre, akkor a logisztikai ágazatra, a védelmi iparra, a gyógyszergyártásra, az élelmiszeriparra kell nagyobb hangsúlyt helyezni a következő években.
Arról szólva, hogy a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő pénteken a befektetésre ajánlott kategóriába sorolta Magyarországot, Varga Mihály elmondta: az ország jó úton jár a meghatározott célok eléréséhez, a felminősítés is ezt mutatja. Hozzáfűzte ugyanakkor: az elmúlt években kialakult 3 százalék körüli gazdasági növekedés csak akkor lesz hosszú távon fenntartható, ha „az a fajta belső képzési struktúra megváltozik”, amely „a jelenlegi munkaerő-szükségletet képzi”. Úgy fogalmazott: „amit elkezdtünk 2011-ben, hogy a duális szakképzéssel vonzóbbá tegyük a fiatalok számára a szakképzett munkát (…), az szép dolog, de önmagában kevés lesz”, mert lehet, hogy egy szakma, egy diploma egy életre nem lesz elegendő.
Beszélt arról is: a munkanélküliségnek van egy úgynevezett természetes rátája, és ez a kormány szerint három százalék körül lehet Magyarországon, tehát a jelenlegi hat százalék alatti adat három százalékkal csökkenhet. Hangsúlyozta: természetesen a kormány feladata elősegíteni, hogy mindenki dolgozhasson az országban, de egyre inkább a munkaerő minőségi megújítására kell helyezni a hangsúlyt.
Wáberer György miniszterelnöki megbízott, a program szakmai kezdeményezője azt mondta: a bérek évről évre, dinamikusan nőnek, ezért úgy gondolja, „néhány éven belül a gépkocsivezetőink el fogják érni a nyugati gépkocsivezetői bérek szintjét”, és ezzel meg fog szűnni az ágazatban meglévő munkaerőhiány.
Közölte: a programban részt vevők közül ezer jelentkezőnek már biztos munkahelye van, ezt fél év alatt érte el a szakma.
Az állásbörzén és szakmai napon 42 munkáltató és mintegy 500 munkavállaló vett részt.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top